170 ezerrel kevesebben szavazhatunk, mint öt éve
De a választás márciusi kiírása óta is 25 ezerrel csökkent a választásra jogosultak száma.
De a választás márciusi kiírása óta is 25 ezerrel csökkent a választásra jogosultak száma.
A lakóhelyük szerint szavazók száma pedig 34 511 fővel csökkent az elhalálozások és a szavazati jogukat elvesztők miatt.
A képviselő szerint a névjegyzéki adatok elemzésével ki lehet majd szúrni, hol ugrik meg a lakosságszám.
1376 választó szerepelt a névjegyzékben, de egyikük sem voksolt.
A tavalyi országgyűlési választásokhoz képest most 750-nel szerepelnek többen a névjegyzékben.
A közösségi szolgáltatásokat kedvelik a fiatal felnőttek (is), akikre a választásokon való részvétel azonban már nem ennyire jellemző. Ez utóbbin próbálnak most segíteni az előbbiek.
A választási értesítőket már postázzák, de a választásokig még van két hónap, addig sokan válthatnak lakcímet.
Jelenleg néhány lakcímkártyaadat elég ahhoz, hogy bárkit átjelentsenek egy olyan szavazókörbe, ami otthonától több száz kilométerre található, és így ne tudjon szavazni. Ehhez hasonló adatokat lépten-nyomon kiadunk magunkról, ha máskor nem, az ajánlószelvények kitöltésénél. Ha valaki ezekkel vissza akar élni a választáson, akár ügyfélkapu-regisztráció nélkül is megteheti – int a TASZ.
Az átláthatóságért küzdő szervezet üdvözli, hogy fideszes képviselők a civilek kedvére való módosítást nyújtottak be a választási eljárási törvényhez, bár éppen a legkifogásolhatóbb elemet hagyták változatlanul: a külhoni szavazópolgárok névjegyzéke nem lesz nyilvános. A kampányfinanszírozás ügyében azonban semmilyen megnyugtató változást nem hoz a Cser-Palkovicsék által beadott módosító.
Rodoljub Sabics szerbiai adatvédelmi biztos szerint tömeges csalások történtek a kisebbségi választói névjegyzékek összeállításakor, de Korhecz Tamás, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke (MNT) szerint ez nem befolyásolta a kisebbségi nemzeti tanácsok megválasztását - írja a Vajdaság Ma hírportál.
Az áprilisi országgyűlési választáson induló jelöltek, jelölőszervezetek március 22-e után kaphatják meg a névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét és lakcímét, amennyiben ezt kérik és fizetnek érte.
A Fidesz több mint fél tucat országos aláírásgyűjtést szervezett az elmúlt években, legutóbb éppen a "három csapás" törvénnyel kapcsolatban. Az SZDSZ fő problémája ezekkel az akciókkal, hogy minden bizonnyal az elsődleges, de az is lehet, hogy kizárólagos céljuk az adatbázis-építés - mondta pénteken Budapesten Gusztos Péter.